babcia |
Wysłany: Wto 22:43, 05 Lut 2008 Temat postu: |
|
Lwowska Fala
Polskie Radio w Katowicach
Co tydzień, w każdą niedzielę o godzinie 10:10 na antenie Polskiego Radia w Katowicach gości Lwowska Fala, prowadzona przez Danutę Skalską.
Poniżej lista nadajników i częstotliwości Polskiego Radia w Katowicach:
- Bielsko-Biała - 103 FM
- Częstochowa - 98.4 FM
- Katowice - 102.2 FM
- Rybnik - 97 FM
Poza tym, możliwy jest odbiór audycji poprzez internet, bezpośrednio ze strony internetowej PR w Katowicach.
Adres strony: http://www.prk.pl
Audycje archiwalne
Na tej stronie zamieszczone są audycje archiwalne zapisane w streofonicznych plikach dźwiękowych w formacie Ogg Vorbis.
Do odsłuchu audycji w Systemach MS Windows będzie potrzebny dodatkowy program, który potrafi obsłużyć format ogg. Takim programem jest np. Winamp, darmowy program do odsłuch plików muzycznych. Audycje zostały zsamplowane w systemie Linux Fedora 5 przy użyciu oprogramowania typu Open Source opartego na licencjach GNU/GPL.
Każda audycja jest skatalogowana i opisana. Posługując się oknem "Szukaj" (u góry po lewej stronie) można odnaleźć frazy, występujące w opisach audycji.
a teraz kliknij na Lwowską Falę:
http://kresowianie.avx.pl/lf.php?action=arch&s=0 |
|
babcia |
Wysłany: Śro 15:17, 30 Sty 2008 Temat postu: Dlaczego wspomnienia traumatyczne nie bledną wraz z upływem |
|
W pamięci afektywnej, gdzie przechowywane są emocje, na poziomie nieświadomym, czas nie istnieje. Kiedy dochodzi do powrotu dawnych emocji, nie odczuwam ich jako wspomnienia, ale jako przeżycie, które uogólniam. Przykładowo ktoś przez całe życie nosi w sobie wspomnienie lekcji, na której został wyśmiany, kiedy pomylił się odpowiadając na pytanie nauczyciela. Taka osoba nie tylko będzie pamiętać bardzo dokładnie samo wydarzenie.
Za każdym razem, gdy ktoś spyta ją o zdanie w jakieś sprawie, może reagować tak, jak w czasie tamtej lekcji sprzed wielu lat, zaczerwieni się i nie wydusi z siebie żadnego słowa. Co więcej, uczucie upokorzenia związane z tamtym wydarzeniem może wpływać na jej postrzeganie siebie. Będzie jej się wydawało, że jest osobą bezwartościową. Wszystkie, z pozoru obojętne sytuacje, będą potwierdzały to błędne mniemanie. Jeżeli ktoś popchnie ją w tłumie, to nie będzie przypadek, tylko kolejne upokorzenie i kolejny dowód na to jaka jest bezwartościowa. Wmówi sobie, że nie potrafiła się obronić lub że wygląda jak „popychadło” obarczone jakimś „defektem”.
Podobna historia została opowiedziana w filmie „Życie ukryte w słowach”. Dla głównej bohaterki ilmu taką traumą był gwałt. Po tym wydarzeniu jej życie stało się jednowymiarowe, pracowała jak automat, jadła jak automat, tylko kurczaka z ryżem. Wyglądało to tak, jakby świat miał jej do zaoferowania tylko jeden smak, smak przeszłości.
Kobieta, która doświadczyła gwałtu, będzie unikać bliskich, intymnych kontaktów z obawy przed powtórnym wykorzystaniem. To jednak nie wystarczy, żeby obronić się przed powracającymi wspomnieniami, ponieważ ciało będzie jej przypominać o tym, co się stało kiedyś. Stąd bardzo często takie osoby radykalnie odcinają się od swojego ciała. Przypomina im ono, że są „złe”, „skalane”, „grzeszne”. Zapracowują się, ograniczają swoje potrzeby, przestają jeść. Chcą wraz ciałem odciąć swoją przeszłość. |
|